Hírek, események

A műanyagszennyezés okai és hatásai

A műanyagszennyezés egyik fő oka az egyszer használatos műanyagok alkalmazása. Az elterjedt egyszer használatos műanyagok közé tartoznak a vizespalackok, a szívószálak, az ételtartók, a műanyag zacskók és a műanyag csomagolások.

Egyszer használatos műanyagből keletkező szemét

Ahogyan a nevük is sugallja, ezeket a termékeket egyszeri használatra tervezték, majd ártalmatlanításra szánják. Ez számos problémát eredményezhet. Míg az egyszer használatos műanyagok kényelmesebbé tették az életünket, ennek jelentős ára van.

Az egyik legnagyobb probléma a műanyag nem megfelelő ártalmatlanítása. A műanyaghulladék jelentős része az egyszer használatos műanyagokból származik, amelyeket nem mindig hasznosítanak újra. Ennek következtében ezek a műanyagok felhalmozódnak a környezetben, és végső soron műanyagszennyezést okoznak. Az Our World In Data szerint ezeknek a műanyagoknak 55%-a hulladéklerakókba kerül, 25%-a pedig elégetésre.

A műanyagszennyezés a levegőt is szennyezi

Becslések szerint a műanyag elégetése egyetlen év alatt 850 millió tonna üvegházhatású gázt juttat a légkörbe. Üvegházhatású gázok kibocsátása akkor is előfordul, amikor a műanyagipar új műanyagokat gyárt, mivel a gyártás során fosszilis tüzelőanyagokat használnak fel. Ez azt jelenti, hogy amikor a műanyagot elégetéssel ártalmatlanítják, a káros hatások az életciklus kezdetén és végén is jelentkeznek. Ha ez az életciklus csak egyetlen felhasználásból áll, az azt jelenti, hogy a műanyagnak magas környezeti költsége van az éghajlatváltozás szempontjából.

A környezetet szennyező műanyagok

Azonban nem minden műanyagot szánnak elégetésre vagy újrahasznosításra. Vannak, amelyek nem jutnak el ezekhez a fázisokhoz, hanem a környezetbe kerülnek, ahol idővel lebomlanak. A nem megfelelően ártalmatlanított műanyagok a talajba, a vízi utakba és a világ óceánjaiba is bejuthatnak.

Az ilyen típusú műanyagszemét hatásai messzemenőek. Pusztító következményekkel járhat a környezetre és a vadon élő állatok egészségére, végül az emberekre is. A műanyaghulladék környezetbe kerülésének legközvetlenebb hatása az élőhelyek és az ökoszisztémák károsítása.

A műanyaghulladék felhalmozódik az óceánokban, tavakban és folyókban, és megfojthatja a vízi élővilágot. Mint említettük, a műanyag különféle méreganyagokat is tartalmazhat, amelyek a környezetbe szivárognak, és szennyezhetik a vízforrásokat. Ez súlyos egészségügyi problémákat okozhat mind az állatok, mind az emberek számára.

Az óceáni műanyagszemét hatalmas probléma az élővilágra

Miből áll az óceánok szemete? Míg a halászfelszerelések jelentős műanyag- és hulladékszennyező források az óceánokban, az egyszer használatos műanyagok más formái is jelentős mértékben hozzájárulnak a problémához. Az óceánokban található műanyagok 20%-a tengeri eredetű, míg a 80%-a szárazföldi forrásból származik. Forrás Our World Data

Az állatoknál a műanyagok lenyelése halálhoz vezethet, megzavarva az életciklusokat, a táplálékláncot és az ökoszisztémákat, amelyek részei ezek az élőlények. Ha ez megszakad, a biológiai sokféleségre is hatással lehet, és a környezeti következmények óriásiak lehetnek.

A tengeri környezet minden élőlényét érinti a műanyagszennyezés, a halaktól kezdve a planktonokon át a tengeri madarakig. Több mint 900 tengeri megafauna fajt (madarak, teknősök, bálnák és delfinek) találtak, amelyek lenyelik vagy belegabalyodnak a tengeri törmelékbe. Forrás The Ocean Cleanup

A műanyagfelhasználást csökkenteni kell

Ami az anyagokat és a csomagolást illeti, bizonyos terméktípusok esetében előfordulhat, hogy a gyártás során felhasznált anyagok nem annyira fenntarthatóak, mint azt gondolnánk. Az alumíniumdobozok, üvegpalackok és műanyag palackok gyártása egyaránt jelentős környezeti terheket ró a bolygóra. Bár a műanyagról más anyagokra való átállásnak lehetnek bizonyos környezeti előnyei – mivel a műanyag potenciális szennyező anyag –, az igazi előnyök elsősorban a termékek és az anyagok újrahasznosíthatóságában rejlenek.

Kiemelt kép Freepik