A műanyaghulladék problémája és kezelése

Magyarországon évente körülbelül 380-400 ezer tonna műanyaghulladék keletkezik. Ez főként a háztartásokból és az iparból származik, és bár jelentős részét szelektíven gyűjtik, még mindig nagy mennyiség végzi lerakókban vagy a természetben. Az újrahasznosítása felszámolása roppant nehéz, különösen a gyorsan növekvő mennyisége miatt​.

Mi az a műanyaghulladék?

A műanyaghulladék olyan eldobott műanyag termékekből és csomagolásokból áll, amelyek már nem használhatók fel. Ezek az anyagok rendkívül lassan bomlanak le a természetben, és jelentős környezeti terhelést okoznak. 

Hol képződik a műanyaghulladék jellemzően?

Magyarországon a műanyaghulladék legnagyobb része a háztartásokban és az iparban keletkezik. A kommunális hulladékok között is nagy mennyiségben találhatóak műanyagok, mint például PET palackok, fóliák, csomagolóanyagok. Az ipari szektorban a termelés során keletkezett műanyaghulladék szintén jelentős mennyiséget képvisel. Miért baj ez?

A műanyaghulladék problémája több szinten is jelentkezik.

A legfőbb gondot az okozza, hogy a műanyagok rendkívül lassan bomlanak le, így hosszú távon terhelik a környezetet. A nem megfelelően kezelt műanyaghulladék gyakran végzi a természetben, ahol komoly károkat okoz az élővilágban, beleértve a vízi élőlényeket is. Ezen túlmenően, a mikroműanyagok felhalmozódása az élelmiszerláncban is komoly egészségügyi kockázatot jelent.

A műanyaghulladék gyűjtése, kezelése többféle módon történik.

Az egyik legelterjedtebb módszer a szelektív hulladékgyűjtés, amely lehetővé teszi, hogy a műanyagokat külön gyűjtsük, és újrahasznosításra küldjük. Az újrahasznosítás során a műanyaghulladékot új termékek előállítására használják fel, ezáltal csökkentve a nyersanyag-felhasználást és a környezeti terhelést.

Emellett vannak olyan műanyaghulladékok, amelyeket energetikai hasznosításra, például égetésre használnak, ahol az égés során energia keletkezik.

Kommunális műanyaghulladék

A kommunális hulladékok közé tartozó műanyagok jelentős része a háztartásokból származik. Ezek az anyagok gyakran végzik a szeméttelepeken vagy a természetben, ha nem kerülnek megfelelően szelektálásra.

A műanyag szemét kezelése kiemelt fontosságú, hiszen a lakossági fogyasztásból származó műanyaghulladék hatalmas mennyiségű és folyamatosan növekszik.

Ipari műanyaghulladék

Az iparban keletkező műanyaghulladékok szintén komoly környezeti kihívást jelentenek. Ezek gyakran olyan hulladékok, amelyeket a termelési folyamatok során generálnak, és amelyek kezelése speciális eljárásokat igényel.

Az iparágak közül a csomagolóipar termeli relatíve a legtöbb műanyaghulladékot világszerte, és ez Magyarországra is igaz. A csomagolóanyagok, különösen az egyszer használatos műanyagok, mint például palackok, zacskók és fóliák, jelentős mennyiségű hulladékot generálnak. A csomagolóipar messze a legnagyobb felhasználója a műanyagoknak, és ebből fakadóan a legnagyobb forrása a műanyaghulladéknak is

Az ipari hulladékok újrahasznosítása ugyanakkor hatékonyan hozzájárulhat a fenntarthatósághoz, mivel az újrahasznosított műanyagokat vissza lehet vezetni a gyártási folyamatokba.

Mit tehetünk a műanyaghulladék keletkezése ellen?

A műanyaghulladék keletkezésének csökkentése érdekében számos lépést tehetünk. Fontos, hogy csökkentsük a műanyag termékek és csomagolások használatát, előnyben részesítsük az újrahasznosítható anyagokat, és ahol csak lehet, kerüljük az egyszer használatos műanyagokat. Ezenkívül érdemes tudatosan vásárolni, figyelmet fordítva a csomagolásokra és a termékek élettartamára. A lakosság szemléletformálása és a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítése erős eszközök a műanyaghulladék elleni küzdelemben.

A műanyaghulladék komoly környezeti probléma

A megfelelő hulladékkezelési módszerek és a lakosság tudatos hozzáállása kell ahhoz, hogy csökkentsük a műanyaghulladék okozta környezeti terhelést. Az újrahasznosítás minél átfogóbb elterjedése és a tudatos tervezés és megelőzés vezethet a fenntartható jövő felé.

Források:

Plastics – the fast Facts 2023 • Plastics Europe

25 Plastic Waste Statistics That Will Shock You (2024) (theroundup.org)

HUNGARY_waste_prevention_2023 — European Environment Agency (europa.eu)